Podczas przechowywania towarów musimy właściwie o nie zadbać, aby nie doszło do ich uszkodzenia podczas pobytu w naszym magazynie. Jest to szczególnie istotne, gdy składujemy przedmioty cechujące się wyjątkowo delikatnością lub takie, które wymagają specjalnych warunków do bezpiecznego magazynowania. Na czym polega odpowiednie składowanie materiałów w magazynie? Zobacz, jak o nie zadbać.

Prawidłowe przechowywanie towarów – jak to robić poprawnie?

Wiele firm decyduje się na korzystanie z usług innych podmiotów oferujących składowanie towarów, zamiast wydawać pieniądze na budowę bądź wynajem własnej powierzchni magazynowej. Oprócz przestrzegania zasad BHP, podmiot zajmujący się magazynowaniem produktów musi zadbać o dwie istotne kwestie.

Pierwsza z nich jest zadbanie o stan składowanego ładunku podczas pobytu w magazynie. Oprócz tego trzeba także skutecznie zorganizować wnętrze w naszej przestrzeni magazynowej. Chodzi mianowicie o zakup takich regałów i półek, które pozwolą na efektywne zagospodarowanie dostępnej przestrzenie bez utrudniania poruszania się po obiekcie. W zależności od rozmiarów magazynu konieczne mogą być także liczne środki transportu wewnętrznego.

Ponadto konieczne należy zadbać o odpowiednie warunki środowiskowe wewnątrz naszego obiektu – takie czynniki jak wilgotność, czy też temperatura mogą mieć negatywny wpływ na stan przechowywanych produktów. Przestrzeganie wszystkich zasad pozwoli ponadto na ograniczenie kosztów magazynowania i tym samym poprawę wyników finansowych naszej firmy.

Wyposażenie przydatne w każdym magazynie.

Na rynku znajdziemy wiele różnych regałów i stojaków magazynowych. Ich wykorzystanie jest niezbędne, aby móc skutecznie zorganizować magazynowanie w naszym obiekcie. Możemy wybrać między innymi stojaki słupkowe, gniazdowe, czy też szczelinowe. Oprócz tego warto przyjrzeć się dostępnym podkładom, wieszakom oraz zasiekom. To, który model sprawdzi się w naszym magazynie, nie jest łatwym pytaniem. Zależy to od wielu czynników, więc warto skonsultować się ze specjalistami z tej branży.

Jednakże niezależnie od rodzaju magazynu i składowanego towaru, prawdopodobnie nie objedziemy się bez podstawowego elementu każdej przestrzeni magazynowej – solidnych regałów z pojemnymi półkami. Producenci oferują rozmaite modele wspornikowe, przesuwne, czy też paletowe. W przypadku małych i średnich magazynów ciekawym rozwiązaniem może być zainwestowanie w regały magazynowe skręcane. Ich popularność wynika przede wszystkim z licznych zalet wynikających z używania takich modeli.

Czy warto zainwestować w skręcane regały magazynowe?

Jest to ciekawa opcja dla osób, które potrzebują wyjątkowo wytrzymałych regałów do swojego magazynu. Do ich zmontowania będziemy potrzebowali właściwych nakrętek oraz śrub.

Montaż tego typu konstrukcji nie wymaga jednak żadnych specjalistycznych narzędzi. Nawet osoba bez żadnego doświadczenia poradzi sobie z tym zadaniem. O ile w sklepach znajdziemy kilka różnych modeli regałów magazynowych skręcanych, zawsze istnieje możliwość zamówienia produktu o niestandardowych parametrach. Jest to jeden ze sposobów, aby w maksymalnym możliwym stopniu zagospodarować dostępną nam przestrzeń magazynową.

Podczas przeglądania dostępnych modeli należy zwrócić szczególną uwagę na dwa parametry. Chodzi mianowicie o maksymalne obciążenie regału oraz maksymalne obciążenie poszczególnych półek. Jeśli planujemy składować naprawdę ciężkie przedmioty, to warto wybrać regał skręcany typ RPC.150 albo RMC.150 z oferty Met-Baj. Oba z nich poradzą sobie z maksymalnym obciążeniem na poziomie 850 kg. Z kolei pojedyncza pólka udźwignie aż 160 kg. Jedyną różnicą jest to, z jakiego materiału zostały wykonane półki.

Regał RPC.150 posiada półki z płyty wiórowej. W modelu RMC.150 użyto z kolei metalowych półek. Oprócz tego użyto szerszego kątownika pionowego do wzmocnienia całej konstrukcji. Niezależnie od wybranego przez nas modelu, istnieje możliwość łączenia ze sobą poszczególnych regałów skręcanych w ciągi.

skręcany regał magazynowy RMC 150
Skręcany regał magazynowy RMC 150 – specyfikacja techniczna
skręcany regał magazynowy RPC 150
Skręcany regał magazynowy RPC 150 – specyfikacja techniczna


W zależności od naszych potrzeb i powierzchni magazynu mogą nam wystarczyć mniejsze modele, takie jak regały typu RML.100 albo RML.70. Przed zakupem warto skonsultować się z firmą zajmującą się ich sprzedażą. Z pewnością pomogą nam wybrać taki produkt, który w pełni spełni nasze oczekiwania.