Regały metalowe kojarzone są zazwyczaj z wielkimi magazynami. Punkt załadunkowy to jeden z najważniejszych obszarów w magazynie, a jednak bardzo często zostaje pominięty, gdy mowa o projektowaniu funkcjonalnej przestrzeni w przedsiębiorstwie.

Wiele osób skupia się na samych halach, zapominając przy tym, że bez stacji nie jest możliwe wysyłanie i odbieranie towarów. Czym powinno się charakteryzować miejsce przeładunkowe i jak można je ulepszyć?

Dlaczego warto zadbać o staję załadunkową?

Każda firma powinna traktować punkt załadunkowy jako miejsce, w którym mają początek wszystkie procesy w magazynie. Bez efektywnej przestrzeni może dojść nie wielu szkodliwych zdarzeń, które będą miały negatywny wpływ na całe przedsiębiorstwo. Do tych najczęściej powtarzających się można zaliczyć:

  • zastoje,
  • długi rozładunek,
  • uszkodzenie paczek,
  • konieczność stosowania specjalistycznych maszyn,
  • błędy przy znakowaniu towarów,
  • czasochłonne przetransportowanie ładunków ze stacji do magazynu.

W rezultacie wiele firm zaczyna zwracać uwagę na to, w jaki sposób ich miejsca załadunkowe są zaprojektowane i zagospodarowane, aby pomóc w utrzymaniu zapasów i obsłudze zamówień na właściwej stopie. Upewniając się, że wyposażenie magazynu i punku odbioru jest zoptymalizowane, można sprawić, że rozładunek produktów będzie przebiegał sprawniej, co zwiększy produktywność w całym magazynie. A tym samym przełoży się na większe zyski z całej działalności.

Optymalizacja infrastruktury stacji załadunkowej

Wbrew pozorom strefa przeładunkowa nie wymaga zastosowania specjalnych, trudno dostępnych i drogich rozwiązań. Przy jej projektowaniu można wykorzystać regały magazynowe lub inne meble, które i tak znalazłby zastosowanie w głównej hali. Trzeba zadbać wyłącznie o kilka kwestii, w tym takich jak:

1. Rozsądne przechowywanie

Podczas gdy większość ludzi myśli o punktach załadunkowych jako o miejscu, w którym paczki można rozpakować i przygotować do umieszczenia w ekwipunku, czasami potrzebują one nieco dłuższego przechowywania. Wyposażając stację w regały metalowe i przemysłowe pojemniki do ochrony produktów, zanim zostaną one wysłane z powrotem do magazynu, można ograniczyć bałagan i uniknąć potencjalnych błędów. Dodatkowo takie półki magazynowe są znacznym ułatwieniem dla pracowników – w każdej chwili mogą oni na chwilę odłożyć paczkę w bezpiecznym miejscu.

2. Narzędzia do przenoszenia produktów

Odpowiednie wyposażenie stacji dokującej w narzędzia pomagające w szybszym przenoszeniu produktów może usprawnić proces i skrócić całkowity czas obsługi zapasów w drodze do klienta. Wystarczy skonfigurować przenośniki i regały rolkowe w taki sposób, aby faktycznie pomóc zespołowi działać szybciej, sprawniej i skuteczniej. Dobrym pomysłem jest poproszenie pracowników, by ci opisali punkty krytyczne, które wg nich wymagają poprawy na stacji załadunkowej – pomoże to zniwelować realne problemy, a nie jedynie inwestować w sprzęt, który okaże się nieprzydatny.

3. Ulepszone oświetlenie

Miejsca przeładunkowe muszą stawić czoła wielu warunkom, szczególnie w porach roku, kiedy nie zawsze można polegać na świetle słonecznym. Wiele brakujących przedmiotów, błędnych przeliczeń i innych problemów można przypisać brakowi oświetlenia i widoczności w magazynie. Warto ulepszyć swoją stację przeładunku za pomocą przemysłowego oświetlenia LED, aby zmaksymalizować widoczność, tworząc bezpieczniejsze (i bardziej produktywne) środowisko dla swojego zespołu. Dobrym miejscem na umieszczenie takiej lampy są np. metalowe regały magazynowe.

4. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Czynniki pogodowe, takie jak wiatr, zimno, a nawet brak światła słonecznego, mogą mieć negatywny wpływ na procesy załadunku i ogólną wydajność. Zwiększając ochronę przed warunkami atmosferycznymi wokół wejść do stacji załadunkowej oraz zapewniając grzejniki i odzież wierzchnią w razie potrzeby, można ograniczyć potencjalne uszkodzenia towarów oraz zapewnić pracownikom większe bezpieczeństwo i wygodę.

5. Wyraźne oznakowanie

System określania produktów, który jest używany w stacji przeładunkowej, powinien być identyczny z tym, jaki jest stosowany w całym magazynie. Musi mieć takie same oznaczenia, markery kierunkowe i etykiety na półkach, by nie zaburzać porządku i przyspieszyć znakowanie. Jest to szczególnie ważne w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub gdy paczki odkładane są najpierw na regały przemysłowe – w takim wypadku bardzo łatwo o pomyłkę, która będzie kosztować dodatkową pracę, czas i pieniądze.