Posiadanie odpowiedniego regału pozwala zapanować nad przestrzenią, w której się poruszamy i pracujemy. Utrzymanie porządku, poprawa bezpieczeństwa, a także maksymalne wykorzystanie miejsca to tylko niektóre z ważniejszych zalet regałów. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje regałów, które idealnie sprawdzą się do pomieszczeń o specyficznej charakterystyce. Jak je dzielimy?

Regał magazynowy tradycyjny

Regały tradycyjne są jednymi z najczęściej wykorzystywanych regałów. W tego typu produkcie półki mogą być rozmieszczone zarówno w stałych, jak i w nieregularnych odstępach, w zależności od rozmiaru magazynowanych produktów.



Konstrukcja regału pozwala na bezpośredni dostęp do składowanych ładunków. Wadą takiej opcji magazynowania jest konieczność utworzenia korytarzy roboczych do poszczególnych rzędów.

Regał przesuwny

Regały przesuwne złożone są z modułów wykorzystywanych do magazynowania jednorodnych produktów o niskiej rotacji. Posiadanie takiego rodzaju regału pozwala na znaczne zaoszczędzenie przestrzeni, ponieważ nie trzeba tworzyć sieci korytarzy – rozsunięcie kolumn powoduje powstanie wewnętrznej drogi, po której poruszają się wózki widłowe i podnośniki.

regaly przesuwne

Regał dynamiczny oraz regał puch-back

Regały dynamiczne (FIFO) oraz regały push-back (LIFO) wykorzystują siłę grawitacji opakowań i palet przy przesuwaniu na rolkach. W przypadku FIFO towar wchodzący jako pierwszy jest również pierwszym wychodzącym, a w przypadku LIFO towar wchodzący jako ostatni jest pierwszym wychodzącym. Trzeba wspomnieć o ograniczonej różnorodności składowanych ładunków oraz o wysokim koszcie wdrażania.

Regał wspornikowy

Ten typ regałów jest stosowany głównie do przechowywania produktów dłużycowych. Wadą regałów wspornikowych jest konieczność zagwarantowania korytarzy do półek, a dostęp do składowanych rzeczy może okazać się utrudniony.

Regał automatyczny (windowy)

Regał automatyczny windowy jest odpowiedni do magazynowania praktycznie każdego rodzaju ładunku. Pozwala również na wygodne dostarczenie magazynowanego produktu bezpośrednio do operatora. Wyposażenie we wskaźnik laserowy lub listwę alfanumeryczną umożliwia dokładne wskazanie lokalizacji asortymentu. Oprogramowanie tego rodzaju regału jest integralne z systemami ERP.

Regał automatyczny

Ten rodzaj regałów sprawdza się przy składowaniu towarów o dużej masie (do 5 ton) i znacznych wymiarach (ponad 12 m). Zbudowane są z kolumn składujących, a półki są dostarczane i odbierane przy pomocy windy do operatora bądź w pobliże maszyn produkcyjnych. Zaletą regałów automatycznych jest kompatybilność z systemami WMS i ERP.