Meble metalowe mają wiele zalet i cieszą się coraz większą popularnością. Ich charakterystyka sprawia, że nadają się zarówno do użytku prywatnego, jak i w budynkach firmowych, czy miejscach publicznych. W wielu sferach sprawdzą się lepiej niż powszechnie spotykane modele drewniane. Czym się wyróżniają i gdzie się je stosuje? 

Jakie są zalety mebli z takiego tworzywa? 

Jedną z podstawowych zalet jest trwałość takiego umeblowania, które jest odporne na uszkodzenia. W praktyce poza wyjątkowymi sytuacjami, przez długi czas może nie być na nich widać środków użytkowania. Nie wpływa na nie również wysoka czy niska temperatura, a także woda. Pokryte odpowiednią farbą nie są także podatne na korozję. Te walory decydują o tym, że zwykle jest to inwestycja na lata.

Z uwagi na ich wytrzymałość, znajdują one szczególne zastosowanie w miejscach, w których wyposażenie każdego dnia jest użytkowane przez dziesiątki, a nieraz i setki osób. Dodatkowo warto podkreślić łatwość utrzymania ich w czystości. W odróżnieniu od wielu innych materiałów, metalowe wyposażenie nie będzie wymagało stosowania specjalnych środków czyszczących czy impregnatów.

Wreszcie są one niebanalnym elementem dekoracyjnym. W każdym wnętrzu prezentują się one porządnie i potrafią dodać pomieszczeniu charakteru. Z tego względu często można je już spotkać w pomieszczeniach biurowych, czy nawet w domach utrzymanych w nowoczesnym stylu, gdyż prezentują się one zaskakująco dobrze, a przy tym są niezwykle praktyczne. 

Gdzie meble metalowe znajdę szczególne zastosowanie?

Placówki szkolne i obiekty z szatniami.

Bardzo charakterystycznym metalowym meblem są szafki szkolne, które są zamykane i mają różną ilość półek, często także o odmiennej wysokości.

Dzięki temu są one zwykle dostosowywane do przechowywania tam rzeczy, ale także ubrań. Rzecz, jasna najczęściej stosuje się je w samych placówkach edukacyjnych, ale w praktyce sprawdzą się one wszędzie, gdzie jest potrzebna zbiorcza szatnia. Wykorzystuje się je zatem także na siłowniach, basenach czy halach sportowych.

Takie szafki mogą się również przydać w zakładzie pracy, jeśli jest tam wyznaczone miejsce, w którym pracownicy mogą zostawić swoje gadżety i przebrać się w firmowy strój. Dodatkowo wykonuje się często z zamkami na kluczyk, dzięki czemu użytkownicy nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo pozostawionych w nich rzeczy. 

Pomieszczenia i archiwa biurowe.

Meble z metalu coraz częściej wykorzystuje się w biurach. Tutaj najbardziej przydatne okazują się pojemne szafy, które mogą występować w wariantach z klasycznymi półkami oraz głębokimi szufladami.

Służą one do przechowywania dokumentów, gdyż po zgromadzeniu dużych ilości papieru, takie akta stają się naprawdę ciężkie. Umieszczając je w meblach z takiego materiału, nie trzeba się obawiać o to, że te z czasem się odkształcą czy zarwą pod wpływem ciężaru.

Z tego względu metalowe szafy to również podstawa we wszelkiego rodzaju archiwach. Wręcz idealnym rozwiązaniem są regały metalowe do archiwum typu RML.A1 z oferty firmy Met-Baj z ogranicznikami bocznymi i tylnymi, które stanowią wysoce stabilne konstrukcje, umożliwiające przechowywanie segregatorów i plików dokumentów.

Archiwum zakładowe - regały Met-Baj

Ciekawym trendem jest natomiast wprowadzanie innych elementów wyposażenia z tego tworzywa. W biurach pojawiają się też choćby metalowe biurka, które interesująco się prezentują i nie widać po nich tak bardzo eksploatacji – mimo tego, że są intensywnie użytkowane praktycznie każdego dnia. 

Warsztaty i garaże.

Ze względu na wytrzymałość i odporność na duże ciężary, takie meble wykorzystuje się w warsztatach samochodowych.

Przechowywane części są nieraz naprawdę ciężkie, a do tego ostro zakończone, więc choćby drewniane wersje, szybko uległyby zapewne zniszczeniu. W kontekście metalu dzieje się zgoła inaczej.

W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się specjalne regały, które posiadają poziome, mocne półki. Takie wyposażenie doskonale sprawdzi się także w przydomowym warsztacie czy garażu. Można tam wtedy trzymać narzędzia oraz wszelkie nieużywane sprzęty domowe i ogrodowe. 

Placówki medyczne.

Meble metalowe znajdują również szerokie zastosowanie w gabinetach lekarskich, klinikach czy szpitalach. W obrębie kategorii medycznej można spotkać wiele wariantów wyposażenia.

Są to szafki i wózki na leki, biurka dla lekarzy, czy stoliki do zabiegów. Zależnie od potrzeb, takie umeblowanie wyposażone jest też często w kółka, co ułatwia ich transportowanie w obrębie danej placówki.

Jest to szczególnie przydatne w przypadku szafek z akcesoriami medycznymi i lekarstwami.