Zarządzanie całym magazynem może wydawać się niezwykle skomplikowane. W przypadku takich miejsc ważne jest, aby pamiętać, że celem ich aranżacji jest zwiększenie wydajności pracy, a także zminimalizowanie ryzyka wypadków.

Magazynowe regały metalowe pozwalają nie tylko na przechowywanie produktów, ale mogą również sprawić, że wykonywanie zadań przez pracowników będzie szybsze i mniej chaotyczne. Na co zwracać uwagę w procesie organizowania magazynu?

Ułatwione poruszanie się.

Często można spotkać się z sytuacją, kiedy pudła z produktami znajdują się na korytarzach lub w przejściach. Takie rozwiązanie stwarza ryzyko potknięcia się przez personel, a dodatkowo utrudnia właściwą inwentaryzację. Oczyszczając ścieżki, daje się pracownikom więcej przestrzeni do ruchu, dzięki czemu mogą oni używać w magazynie sprzętu do przewożenia towarów.

Ustawienie produktów pionowo jest w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem. Regały magazynowe wpływają na zniwelowanie pewnych zagrożeń i dają więcej miejsca do wykorzystania. Ułatwiają również dotarcie do produktów na innych półkach, które zostały wcześniej prawidłowo zorganizowane.

Oznaczanie produktów

Wyraźne oznakowanie ekwipunku pozwala w skuteczny sposób sortować go na kategorie, a następnie umieszczać przedmioty w odpowiednich działach. Jeśli regały oznaczy się nazwami sekcji, uzyska się świetny sposób na błyskawiczne i efektywne wyszukiwanie.

Profilowanie zapasów jest również doskonałym rozwiązaniem na przyspieszenie pracy. Najpopularniejsze artykuły najprawdopodobniej wymieniane są często, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce, do którego personel będzie miał ułatwiony dostęp. Skracając czas potrzebny
na zlokalizowanie produktów, można zyskać wiele cennych minut, które przekładają się na zyski.

Warto umieszczać regały magazynowe tak, aby produkty, po które sięga się najczęściej:

  • znajdowały się blisko wejścia do magazynu,
  • były oznaczone w usystematyzowany sposób,
  • można było bezpiecznie je przenosić,
  • umieszczone były tak, aby można było je zdjąć bez korzystania z drabiny,
  • nie wymagały schylania się lub nadwyrężania pleców,
  • były stosownie oddzielone od innych towarów.

Zarządzanie nadmiarem zapasów

Magazyn będzie rentowny tylko wtedy, gdy będzie w nim przechowywana odpowiednia ilość produktów. Gdy jest ich zbyt mało, to jest to znak, że być może firma nie potrzebuje aż tak dużej powierzchni. Z kolei gdy regały magazynowe są przepełnione, to może sugerować, że sprzedaż idzie w wolniejszym tempie, niż początkowo zakładano. Umiejętne zarządzanie zapasami jest kluczem, aby jednocześnie nie tracić powierzchni do przechowywania i skutecznie przewidywać, które z towarów wymagają więcej miejsca. Idealnym rozwiązanym będą regały magazynowe Met-Baj.

Wykorzystanie powierzchni pionowej

W przypadku magazynów powierzchnia kwadratowa jest tak samo ważna, jak powierzchnia sześcienna. Produkty nie będą umieszczane wyłączanie na podłodze, a mogą znajdować się nawet pod samym sufitem. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy zainwestuje się w profesjonalne regały magazynowe wysokiej jakości. Takie rozwiązanie pozwala niejednokrotnie na przechowywanie nawet dwukrotnie większej liczby przedmiotów!

Regały metalowe to niezawodne wyposażenie w każdym magazynie, które pomaga w skutecznej organizacji. Korzystając z tych półek i zwiększając możliwości przestrzeni pionowej, tworzy się więcej ogólnego miejsca zarówno do przechowywania produktów, jak i do ułatwienia ruchu pracownikom. Zapewnia to efektywną przestrzeń roboczą, a jednocześnie stanowi świetny sposób na usystematyzowanie zapasów.

Warto pamiętać o tych zasad podczas aranżowania i reorganizacji magazynu. Potrzeba czasu i cierpliwości, aby zniwelować zaniedbania, które miały miejsce od dłuższego czasu, jednak przy zastosowaniu właściwych mebli, możliwe jest osiągnięcie spektakularnych rezultatów.

Odpowiednio dobrane regały magazynowe zapobiegają nieefektywności i pozwalają zapewnić lepsze środowisko dla pracowników.