Każda firma, w której przechowuje się zapasy, zna wartość znalezienia inteligentnego rozwiązania magazynowego. Właściciele i menedżerowie większych przedsiębiorstw często inwestują w niestandardowe meble, aby zachować porządek i wysoką wydajność. Jednak w rzeczywistości często wystarczą solidne regały metalowe, które umożliwiają wyeliminowanie najważniejszych problemów, jakie pojawiają się podczas przechowywania.

Czym są regały przemysłowe?

Regały przemysłowe są przeznaczone do przechowywania przedmiotów w sklepie lub magazynie, więc muszą wytrzymać intensywne użytkowanie, niejednokrotnie olbrzymie obciążenie i szeroką gamę przedmiotów.

W przeciwieństwie do mebli, z których korzysta się w domu, regały magazynowe charakteryzuje niebywała trwałość i stabilność. Muszą być one wykonane z najlepszych materiałów, ponieważ w przeciwnym razie mogłyby zapaść się pod ciężarem paczek, a to z kolei skutkowałoby nie tylko kosztami, ale również stwarzałoby niebezpieczeństwo dla pracowników.

Regały magazynowe często są wyposażone w akcesoria do specjalnych zastosowań. Aby dopasować je do swoich potrzeb, można stosunkowo łatwo dodawać funkcje, takie jak np. szuflady, kosze, kółka lub przegrody. Obecnie najczęściej spotyka się cztery rodzaje regałów przemysłowych, a każdy z nich ma swoje zalety, które sprawdzą się w różnych firmach.

Regały metalowe

Regały metalowe to najbardziej oczywisty wybór do wielu zastosowań ze względu na ich wytrzymałość i stosunkowo niski koszt – szczególnie przez wgląd na to, że mogą one służyć przez wiele lat w niezmienionym stanie.

Aby jeszcze bardziej poprawić współczynnik przystępności cenowej, metalowe regały magazynowe są dostępne w różnych grubościach i rozmiarach. Można kupić półki o większej ładowności do przechowywania cięższych przedmiotów lub zaoszczędzić trochę pieniędzy, kupując półki o wyższym rozstawie.

Zalety regałów metalowych:

 • łatwy montaż,
 • personalizacja i dostępność akcesoriów,
 • możliwość przechowywania ciężkich produktów,
 • wytrzymałość i stabilność,
 • możliwość wielokrotnego rozmontowania i składania.

Regały z drutu lub siatki

Półki druciane mogą pomieścić mniejszą gamę produktów w zastosowaniach komercyjnych i magazynowych. Ich największym plusem w porównaniu do innych modeli jest to, że ułatwiają przepływ powietrza. Może mieć to znaczenie w przypadku specyficznych przedsiębiorstw np. z branży gastronomicznej.

Regały z drutu lub siatki

Takie regały magazynowe nie są jednak zbyt stabilne i nie mogą utrzymać dużego ciężaru, przez co nie znajdą zastosowania w firmach przemysłowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że są bardziej mobilne i łatwiejsze do przenoszenia niż inne typy, ponieważ są lżejsze i oferują prosty montaż.

Główną wadą półek drucianych jest to, że są mniej trwałe niż inne opcje regałów przemysłowych.

Zalety stojaków drucianych:

 • lekkie,
 • mogą stać się mobilne po zamontowaniu kółek,
 • łatwe do utrzymania w czystości.

Regały na nity

Jeśli budżet jest poważnym problemem, regały nitowe są trwałą i opłacalną opcją. Jest to prawie zawsze najbardziej ekonomiczna opcja mebli magazynowych. Mają one tę wyraźną zaletę, że są niezwykle łatwe w montażu. Polega on na dopasowaniu nitów i wsunięciu ich w ramę w dowolnych odstępach.

Poza ich użytkowym wyglądem główną wadą półek nitowanych jest to, że są one wykonane z grubej stali. Ich nadmierna waga może być przeszkodą, jeśli kiedykolwiek zechce się zmienić konfigurację miejsca do przechowywania. Regały nitowane nie zapewniają też dodatkowych akcesoriów, takich jak szuflady lub przegrody.

Zalety regałów nitowych:

 • przyjazne dla budżetu,
 • szybki i prosty montaż,
 • nadają się do prawie wszystkich zastosowań przemysłowych.

Regały o dużej rozpiętości

Takie meble są szersze i mocniejsze niż inne rodzaje regałów. Są idealne w sytuacjach, w których trzeba przechowywać wiele ciężkich produktów, a jednocześnie nie wykorzystuje się zautomatyzowanych rozwiązań do obsługi materiałów. Taki regał sprawdzi się wtedy, gdy prowadzi się np. sklep z dużymi częściami do samochodów, ale sprzedaje się je w niewielkich ilościach.

regał zaczepowy LPX o dużej rozpiętości

Zalety regałów szerokokątnych:

 • ogromna ładowność,
 • idealne do przechowywania dużych przedmiotów,
 • dostępność do produktów z dwóch stron.